تبلیغات
مصدرالامور - مطالب دی 1394
 
مصدرالامور
ما میتوانیم

   مرحوم حاج شیخ محمد تقى بن المرحوم العالم العلام حاج شیخ محمد مصدرالامور از علماء اعلام و فضلاء كرام تهران است . وى در آذر 1308 در قم و در بیت علم و تقوی دیده به جهان گشود. پدر ایشان مرحوم آیت الله العظمی شیخ محمد مصدرالامور دارای چهار فرزند ذکور به نام های محمد علی (فخرالدین) ، محمد رضا و محمد جواد و محمد تقی ( فرزند دوم ) بود که از اولین شاگردان و ملازمان آیه الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری (ره) در اراک به شمار می رفت و به همراه معظم له برای تاسیس حوزه علمیه قم به شهر مقدسه قم عزیمت نمودند و از اولین دعوت کنندگان مرحوم آیت الله العظمی بروجردی که برای این دعوت ایشان را از بروجرد به قم رهنمون کردند . جد شیخ محمد تقی ، مرحوم آیت الله العظمی شیخ محمد علی مقدس (معروف به آخوند ملا علی) از مجتهدین به نام حوزه علمیه اصفهان بودند که به همراه مرحوم آیت الله العظمی میرزای نائینی جهت دیدن فضای علمی حوزه های علمیه عراق به نجف اشرف مشرف شدند.این درحالی است که بنابر نقل شیخ العلماء والفقها آیت الله العظمی اراکی آمده است : میرزای نائینی می فرمودند به همراه شیخ محمد علی مقدس مجتهداً برای دیدن حوزه علمیه نجف اشرف مشرف شدیم در حالیکه ایشان هم در علم و هم در تقوا از من برتر بودند . آخوند ملا علی در بازگشت از نجف اشرف به اجبار خوانین منطقه جاپلق (منطقه ای نزدیک به اصفهان) درآنجا ساکن و در همانجا نیز وفات می یابند . مرحوم حاج شیخ محمد تقى مصدرالامور از یازده سالگی دروس سطح حوزه را نزد پدرشان شروع کردند و پس از تحصیل مقدمات و سطوح حوزه و شاگردی برخی از علمای آن زمان نظیر آیت الله العظمی سلطانی بروجردی (ره) برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مشرف می شوند . ورود ایشان به نجف در اواخر زعامت و سرپرستی مرحوم آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی (ره) بود و حدود نه ماه شهریه را نیز از ایشان دریافت می نمایند . در ادامه حضورشان از محاضر مراجع عالیقدر شیعه مرحوم آیه‏ الله العظمى سید جمال الدین گلپایگانی (ره) ، آیه ‏الله العظمى حاج سید عبدالهادى شیرازى (ره) ، آیه ‏الله العظمى سیدابوالقاسم خوئى (ره) ، آیه ‏الله العظمى شهید سید نصرالله مستنبط (ره) و آیه الله العظمى سید محمود شاهرودی استفاده كرد و در سن 27 سالگی موفق به اخذ اجازه اجتهاد از مرحوم آیه ‏الله العظمى سید جمال الدین گلپایگانی (ره) گردیدند . حاج شیخ محمد تقی به واسطه شهید آیت الله شیخ احمد انصاری قمی با فرزند استادش مرجع عالیقدر و صاحب کتاب ارزشمند القطره مرحوم آیت الله العظمی سید احمد مستنبط (ره) ازدواج کرد که حاصل آن 8 فرزند شد . از جمله داماد های معظم له می توان به حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی منافی (دامت برکاته) اشاره کرد .  مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد تقی مصدرالامور در مراجعت به ایران ، حدود دو سالى در قم توقف و از محضر مرحوم آیت ‏الله العظمى بروجردى (ره) استفاده كرد و مجددا به نجف اشرف مراجعت نمود . به سبب اعتماد و اطمینان بزرگان ، ایشان بعنوان رابط و نماینده حضرت امام خمینی (ره)  و مراجع اعظام تقلید قم و نجف اشرف معرفی شد تا بیش از پیش بتواند حوائج و خواسته های مردم را بر طرف سازد .
در سال 1337 شمسى بنا بر دعوت عده‏اى از متدینین آبادان به ایران برگشته و در شهر آبادان رحل اقامت فكنده و به خدمات دینى پرداخت .
معظم‏له عالمى فعال و در امور دینى بسیار ساعى بود و از اول ورودش به آبادان اقدام بتأسیس مسجد جامع كارون نمود كه از مساجد بزرگ و با شكوه این شهرستان محسوب میشود.
تاسیس کانون عقاید و مذاهب که در پاسخگویی به سوالات دانشجویان ایرانی و خارجی نقش بسزایی داشت فعالیت دیگری بود که در تعامل با مراکز اسلامی جهان در راه  نشر و ترویج معارف حقه تشیع خوش درخشید و به خصوص در آبادان باعث گرایش و اسلام آوردن بسیاری از انگلیسی ها و اتباع خارجی دیگری بود که در این شهر نفت خیز در رفت وآمد بودند .
از آنجا که در زمان طاغوت ، جایگاه شهرهای جنوبی کشورمان ایران از سطح اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار نبود
معظم له به اقدامات بسیار دیگری نیز مشغول شد تا برای محقق شدن جامعه ای اسلامی گام هایی برداشته باشد :

1-تاسیس مسجد جامع كارون كه ذكر گردید. 2- تاسیس مسجد امام حسن علیه‏السلام 3- تاسیس مسجد امام حسین علیه‏السلام در خرمشهر 4- تاسیس دبستان متین. 5- تاسیس دبستان وحید. 6- تاسیس دبستان زهره. 7- تاسیس  دبیرستان انصاری كه آنرا با معیت سه نفر از علماء محترم آبادان تأسیس نموده كه از هر جهت مجهز و جامع از تمام جهات و داراى كتابخانه و مسجد زیبائى میباشد.8- تاسیس شرکت تعاونی مسکن جهت احداث هزار واحد مسکونی برای افراد مستمند ونیازمند 9-و خدمات اجتماعی گوناگون دیگر شامل احداث درمانگاه و ...

معظم له همواره در زمان طاغوت به مبارزه آشکار وپنهان و تنویر و روشن کردن افکار مردم علیه رژیم ستمشاهی می پرداخت و با ایراد سخنرانی و دعوت  و حمایت از روحانیت مبارز کشور به سفر به آبادان و ایجاد موج انقلابی در صفوف مردمی به این مهم اهتمام داشت و از جمله شاگردان ایشان می توان ، روحانی مبارز و انقلابی مرحوم غلامحسین جمی را نام برد .

سال 1342 ، با شروع موضع گیری های امام خمینی (ره) در قم و بازداشت و حصر ایشان به حمایت و روشنگری مواضع حضرت  امام پرداخت و به همراه علمای هم عصرش ضد اقدامات مزدوران شاهنشاهی وارد عمل شد . ایشان مانعی بزرگ برای اهداف استعماری و ضد اسلامی رژیم شاهنشاهی بشمار میرفت که کلیات و جزئیات فعالیتهایشان در اسناد سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) مستند است . معظم له از پیشگامان نهضت انقلاب اسلامی در ایران و آبادان بود و بسیاری از تظاهرات و اعتصابات پالایشگاه های آبادان را به همراه روحانیت مبارز و انقلابی رهبری می کرد . با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت امام خمینی (ره) در کنار متفکران و ایدئولوژ های انقلاب اسلامی نظیر شهید شیخ مرتضی مطهری و شهید سید محمد حسینی بهشتی به تشریح مبانی حکومت اسلامی پرداخت و در جریان مجلس خبرگان قانون اساسی 18 بند قانونی را تغییر و 2 بند به قانون اساسی جمهوری اسلامی اضافه کرد .

در نا آرامی های سال 1358 بدستور حضرت امام خمینی (ره) با شیوخ قبایل و عشیره های جنوبی خوزستان مذاکره کرد و آنهارا به آرامش دعوت کرد تا انحرافات تجزیه طلبان و نژادپرستان عرب که با تحریک کشورهای عربی منطقه علیه انقلاب نوپای اسلامی در ایران به آشوب و اغتشاش تبدیل شده بود را خاتمه دهد .

تابستان 1359 بود که برای صله ارحام و دیدار علما در تهران بسر میبرد . ایشان که همراه خانواده در آخرین روز شهریور قصد بازگشت به آبادان را داشتند اولین تجاوزات دشمن بعثی آمریکایی مانع آنها شد و مجبور به اقامت در تهران شدند .

معظم له در طی هشت سال جنگ تحمیلی به جبهه های جنوب درحال حال رفت و آمد بود و برای رزمندگان اسلام مانند دیگر مبلغین همسنگرش قوت قلب بود . حین و پس از جنگ نیز خدماتشان به شهرهای جنوبی کشور مانند آبادان و خرمشهر قطع نگردید . در تهران نیز به فرموده ی امام راحل سنگر مساجد را احیاء نمود و در جنوب شهر امامت جماعت مسجد قدس را بعده گرفت .

 با تغییر نظام های اداری و بانکی کشور به نظام اسلامی ایشان به تدریس و تهیه و تدوین کتب اصول بانکداری اسلامی به مدیران ارشد بانک های مرکزی و ملی ایران اهتمام ورزیدند تا در گوشه ای از تحولات نظام حکومت اسلامی سهم خود را اداء کنند .

از دیگر فعالیت های ایشان در تهران می توان به تدریس در حوزه های علمیه تهران و اقدام به اخذ زمین و شروع پروژه ی حوزه علمیه ی باقرالعلوم (ع) در جنب مسجد قدس تهران و سرپرستی و مدیریت ائمه جماعات حنوب تهران اشاره کرد .

و اما آثار قلمى ایشان به قرار زیر است :

1-بخش گهرها، یا نثراللئالى كه بطبع رسیده است.
2-القرآن فى كل موضوع.
3-اشعه الفوائد فى قانون لاتعاد.
4-فلسفه متافیزیك یا جهان پس از ماده.
5-کتب و دفاتر اصول و مبانی بانکداری اسلامی

6-اشعار ، مقالات و کتب دیگر که متاسفانه به چاپ نرسیده است .

 

معظم له در جریان هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اعلام کاندیداتوری سید محمد خاتمی با تنظیم نامه ای به دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و دفاتر دیگر چون مجلس خبرگان رهبری و ... از روی کارآمدن ایشان ابراز نگرانی کرد و به شدت مخالفت خود را اعلام نمود . حتی از این عالم وارسته نقل است که در آن زمان می گفتند دعا کنید یا او (خاتمی رییس جمهور سابق) نباشد یا من !
و همینطور هم شد سرانجام ایشان در دهم مرداد 1376 در پی یک بیماری یک ماهه در بیمارستان ایرانمهر تهران دیده از جهان گشود و به دیدار معبودش شتافت و در جوار حضرت فاطمه معصومه (س) در قبرستان شیخان به خاک سپرده شد .

خداوند اورا بیامرزد و با پیامبر و اهل بیت طاهرینش محشور فرماید .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :